Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Közel 60 ezer forintot is kaphat egy technikumba járó 12. osztályos diák, ha odafigyel a jegyeire. Ami nem kevés, főleg egy otthon élő tizenévesnek. Mutatjuk, mitől függ, hogy a szakképzésben ki, mekkora tanulmányi ösztöndíjra jogosult.
Hamarosan véget ér az őszi félév és kezdődik a vizsgaidőszak, amit követően mindenki összeszámolhatja, hogy milyen féléves átlagot sikerült elérni. Ha ösztöndíjra pályáztok, akkor fontos a minél jobb eredmény – mutatjuk, mit kell tudnotok a tanulmányi ösztöndíjról.
Ha valaki legalább 4,5 -ös átlagot teljesít a szakképző iskolában vagy technikumban 59 ezer forintot kaphat, míg egy orvostanhallgató fantasztikus átlag és rengeteg teljesített kredit mellett is csak maximum 50 ezer forintot vihet haza.
Egy év alatt 10-25 százalékkal emelkedtek az egyetemisták kiadásai, ezért a legtöbben spórolni próbálnak, kevesebbet költenek szórakozásra, étkezésre, ruhákra – derült ki egy friss kutatásból. A tanulmányi ösztöndíjak és a szociális támogatások alapját jelentő hallgatói normatíva összegét három évvel ezelőtt emelték ugyan, de abból az infláció miatt már semmit nem lehet érezni. Pedig a magyar egyetemisták fele már eddig is anyagi problémákkal küzdött.
Hamarosan itt az őszi félév vége, jön a vizsgaidőszak és mindenki összeszámolhatja, milyen féléves átlaggal zárja az elmúlt pár hónapot. Az ösztöndíjak szempontjából biztosan fontos a minél jobb eredmény - mutatjuk, mit kell tudni a tanulmányi ösztöndíjról.
Emelni kell a tanulmányi ösztöndíjak és a szociális támogatások alapjául szolgáló hallgatói normatíván – véli a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK). Minden hatodik egyetemista ugyanis eddig is anyagi problémákkal küzdött, őket az elszálló albérletárak, az élelmiszer- és energiaárak robbanása még nehezebb helyzetbe sodorhat. A 130-140 ezer forintos albérleti díj mellett keveset ér a 15-20 ezer forintos ösztöndíj.
Szociális alapon járó támogatások mellett különböző ösztöndíjakat kaphattok azért is, ha kiemelkedő tudományos, szakmai, vagy egyéb teljesítményt végeztek. Ráadásul ezek között vannak olyanok is, amik nem csak az állami ösztöndíjas hallgatóknak járnak, hanem azoknak is, akik önköltséges képzésen végzik a tanulmányaikat. Mutatjuk, hogy mik a lehetőségeitek.
Az egyetemi élet nem kíméli a pénztárcát, szerencsére azonban rengeteg ösztöndíj érhető el az intézményekben. A legfontosabbakat gyűjtöttük össze nektek.
Fontos már az első félév előtt tudni, milyen ösztöndíjakra pályázhattok majd az egyetemen. Cikksorozatunk első részében a legfontosabb ösztöndíjat hoztuk el nektek: mutatjuk, milyen szabályok vonatkoznak a tanulmányi ösztöndíjra.
Ösztöndíjak, tandíjfizetés, diákmunka – mindegyikhez kell egy bankszámla. Ha idén kezditek az egyetemet, a ponthatárhúzás után nemcsak albérletet/kolit kell keresnetek, hanem bankot is kell választanotok. Segítünk a legfontosabb szempontokkal, és azt is megmutatjuk, milyen kiadásokkal és bevételekkel számolhattok ősztől, és milyen appokkal tudjátok beosztani a pénzeteket.
A felvételi ponthatárok megjelenése után már lehet is tervezgetni az egyetemi féléveket. Mindenképpen érdemes utánajárni az ösztöndíjaknak, hiszen sokat nyerhettek vele és spórolhattok is.
Ha nem vagytok tisztában azzal, hogy milyen ösztöndíjakra pályázhattok és mikor igényelhetitek, akkor érdemes utánajárni. Most a tanulmányi ösztöndíjat néztük meg.
Ha most kezditek az egyetemet, akkor szeptembertől egy csomó olyan új szó kerül be a mindennapjaitokba, amivel korábban még nem biztos, hogy találkoztatok. Segítünk, hogy ezek ne érjenek benneteket váratlanul. Itt az egyetemista magyar-magyar szótárunk második része.
Akár idén kezditek az egyetemet, akár már benne vagytok a felsőoktatásban egy ideje, érdemes tudni, hogy nem csak az esetleges otthoni elvárások miatt fontos a jó tanulmányi átlag. Ennél praktikusabb okai is vannak. Most két olyan egyetemi helyzetről írunk, ahol döntő szerepe lehet a tanulmányi átlagotoknak.
Fontos már az első félév előtt tudni, hogy azok akik ingyenesen tanulnak az egyetemen pályázhatnak tanulmányi ösztöndíjra. De mi kell ahhoz, hogy megfeleljetek a követelményeknek? Mutatjuk, az erre vonatkozó szabályokat.
A felvételi ponthatárok megjelenése után már lehet is tervezgetni az egyetemi féléveket. Mindenképpen érdemes utánajárni az ösztöndíjaknak, hiszen sokat nyerhettek vele és spórolhattok is.
Ha jól tanultok, állami ösztöndíjasként már a második félévtől kaphattok tanulmányi ösztöndíjat, támogatott helyet szerezhettek vagy - ellenkező esetben - akár el is veszíthetitek azt. Mutatjuk a szabályokat.